Başlangıç / Eğitim Dünyası / Toprak ana kitap özeti

Toprak ana kitap özeti

Sponsorlu Bağlantılar

Yazarı: Cengiz Aytmatov

Romanın Konusu

İkinci Dünya Savaşı sırasında savaşta üç oğlunu, kocasını ve gelinini kaybeden bir kadının toprakla yaptığı söyleşiyi anlatıyor.

KİTABIN ÖZETİ

Aliman, Maysalbek’i bir kere o da nikahları kıyılırken görmüştür. Maysalbek ve Kasım birbirine çok benzer, o sebeple aslında Aliman kocasına duyduğu özlemi az da olsa kaynını görmekle gidermek ister. Aliman ve Tolganay bir gün boyunca dondurucu soğuğa karşı beklerler; ama gelen giden olmaz. Ertesi sabah biraz daha bekleyip köye dönmeye karar verirler. Çünkü Maysalbek’in bulunduğu trenin ne zaman istasyondan geçeceğini ya da geçip geçmediğine dair hiçbir bilgiye sahip değildir. Beklerken bir tren görüp rayların kenarından “Maysalbek!” diye bağırır ve ona bakarlar. Tren hızla geçerken, trenin hiç durmadığını ve trenin kapısından birinin “Anaa, Aliman!” diye bağırarak, şapkasını annesine atar ve hızla geçen trenle artık görünmez olur. Tolganay oğluna sarılıp koklayamasa da onu görmek, Tolganay’ı çok mutlu eder. Köye dönüş yolunda oğlunun şapkasını göğsüne sıkıca bastırır. Zaman geçince en küçük oğul Caynak da askere gider.

Bir gün tarladan eve dönerken köylünün avluda toplandığını gören Tolganay şaşırır ve oğlu Kasım ile kocası Suvankul’un şehit olduğunu öğrenir. Aliman ve Tolganay bu haberle yıkılır. Tolganay cepheye yiyecek göndermek gerektiğinin farkında olduğu için işlerin başına döner. Zaman geçerken, Maysalbek’in de şehit olduğu Caynak’ın da savaşta kaybolduğu haberi gelir. Bütün bu olayların sonrasında köye bir çoban gelir. Kendini çok yalnız hisseden Aliman dabu çobandan hamile kalır.

Sonrasında çoban kaçar çünkü evlidir. Aliman da hamile kaldıktan sonra daha bir sessiz, geçimsiz biri olur. Tolganay yardımcı olmak ister; ama Aliman hiç konuşmaz. Aliman doğum yaparken bebeği doğar; ama Aliman ölür. Bu bebeğin adını Canbolat koyarlar. Canbolat, Tolganay’ın hayat kaynağıdır. Ondan başka kimsesi kalmamıştır hayatta. Tolganay, Canbolat’ı bağrına basar. Canbolat büyür, 12 yaşına gelir. Kasım gibi biçerdöverle de meşgul olmaya başlar. Tolganay, Canbolat’a gerçek babasının Kasım olmadığını nasıl anlatacağını düşünüp durur.

Romanın Anafikri: İnsanlar doğaya ve toprağa sahip çıktıkça toprak onların rızkını verecektir.

Romandaki Olayların Ve Şahısların Değerlendirilmesi

TOLUNAY: Kitabın ana kahramanıdır. Gençliğinde çok güzel ve çalışkan bir kadınmış.

SAVANKUL: Kara bıyıklı esmer bir yiğit. Azimli ve çalışkan.

KASIM: Babasın benziyor. Karısını seven iyi bir evlat.

MUSLUBEG: Aabeyi gibi o da babasına benziyor. Müzikten hoşlanan bir insan.

CAYNAK: Daha çok annesine benzior. Kara gözleri var.

ALİMAN: Genç, esmer bir dağ kızı.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Martılar adası kitap özeti konulu makalemizi okudunuız mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.